Witaj Gościu Zaloguj się lub zarejestruj się.
Zaloguj

Wybór palety kolorów na stronę internetową. Kilka porad

Wybór palety kolorów na stronę internetową. Kilka porad

Witryny internetowe istnieją od dziś. Codziennie powstaje setki tysięcy nowych i przeróżnej tematyce. Nie wszystkie jednak osiągają sukces, jakiego oczekiwali twórcy.

Powodów może być wiele, jednak bardzo często jednym z wielu jest dobór kolorystyczny, który bywa klapą. Co ważne, nie zawsze wynika on z naszej winy, lecz ze słabego gustu projektanta.

Wpływ palety kolorów na wizerunek witryny

Gdy wchodzisz na stronę eleganckiego i luksusowego 5-gwiazdkowego hotelu oczekujesz, że strona będzie odzwierciedlać jego styl - uporządkowane elementy, jasne treści, ew. muzyka klasyczna w tle itp. Podobnie jest z kolorami - wyobrażasz sobie, aby strona tego hotelu była w kolorach różu, żółci i pomarańczu? Pomijając wyjątkowe przypadki (np. hotele designerskie, gdzie artyści celowo tworzą pokoje, które wyglądają jak nie z tej ziemi) to byłoby nie do pomyślenia. Niestety okazuje się, że takie wpadki się zdarzają.

Kolorystyka witryny ma bardzo duży wpływ na jej odbiór. Różne kolory mają różne zabarwienie emocjonalne. Twoja witryna powinna mieć paletę barw, która odpowiada stylowi Twojej witryny. Poznajmy znaczenie kolorów.

Kolory a emocje

Jak wcześniej wspomniałem, każdy kolor ma pewne zabarwienie emocjonalne. Co ważne, są również różne zabarwienia jednego koloru, zależnie od wybranego kontekstu, miejsca zamieszkania czy też przekonań. Dla przykładu - czerwony - kojarzy się z niebezpieczeństwem, problemami, błędami ale także pozytywnymi rzeczami jak miłość i ciepło. Poznajmy konkretne zabarwienia każdego z podstawowej palety barw:

Jak widzisz, każdy kolor ma swoje znaczenia pozytywne i negatywne (ich ilość w każdym podpunkcie nie ma znaczenia). Możesz się z nimi nie zgadzać - to zależy od przekonań, miejsca wychowania i wielu innych czynników. Ważne być wiedział, że są to znaczenia uniwersalne. Skąd wiesz masz wiedzieć, czy kolor zielony będzie dobry dla Twojej witryny? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne.

W wielu przypadkach dobór kolorów jest prosty. Tworząc stronę poświęconą ochronie środowiska powinieneś użyć zielonego, brązowego i niebieskiego. Tworząc stronę kasyna - złoty, czarny, zielony, zaś w przypadku witryny wyścigów Nascar czerwień, szarość, czerń i biel.


Unikalność

Patrząc na to, co wyżej napisałem pomyślisz sobie - głupoty pisze. Jak moja strona ma się przebić wśród innych posiadając szablonowe kolory, które ma cała konkurencja? Odpowiedź na to jest prosta - nie uważam, że strona musi mieć właśnie taką kolorystykę, jednak dobrze by było aby taką miała. Dlaczego? Ponieważ wariacje kolorów innych, niż te, które wydają się być oczywiste bardzo rzadko się sprawdzają. Zazwyczaj osoby próbujące się wyróżnić robią to źle, używając zupełnie niepowiązanych kolorów przez co o tematyce strony mówi tylko i wyłącznie tekst na niej zawarty. Nie oznacza to jednak, że zawsze tak jest - historia zna ogrom przykładów doskonałego rozwiązania kolorystycznego, które odróżnia się od konkurencji a jednocześnie sprawdza się i zgadza z tematyką.


Strony o nietypowej tematyce

Są pewne projekty, które nie kojarzą się z niczym. Np. forum wielotematyczne - jaką powinno mieć paletę barw? Każdego, kogo zapytasz powie inaczej. Tak więc jakiego schematy użyć? Odpowiedź brzmi - dowolnego, wg uznania. W takich przypadkach aplikują się reguły uniwersalne


Reguły uniwersalne

Niezależnie od tego, czy tworzysz stronę kółka rybackiego czy klubu golfowego, należy pamiętać o przyporządkowaniu się regułom uniwersalnym. Dlaczego są uniwersalne? Ponieważ sprawdzają się w większości przypadków. Oto one:

Przykład banków

Patrząc na strony banków i ich kolorystykę dochodzimy do wniosku, że coś tutaj jest nie tak. Każdy jest inny - BZ WBK zielony, Santander czerwony, Millenium różowy (magenta), Bank BPH czarno-pomarańczowy a Nordea niebieska. Czy każdy z nich nie powinien mieć tego samego koloru, który kojarzy się z bankowością? Jak się okazuje, w tym przypadku dobór koloru nie jest związany z tematyką, lecz emocjami, jakie ma on wywołać. Nie wiesz o co chodzi? Spójrz jeszcze raz wyżej na emocje, jakie dostarczają ich kolory a wszystko Ci się rozjaśni.


Schematy kolorystyczne, czyli jak mieszać kolory

Są pewne zasady mieszania kolorów. Zielony do różowego nie pasuje. O tym napisano już tysiące stron a w księgarniach można kupić mnóstwo książek. O ile nie chcesz/nie masz czasu na zapoznanie się z tymi informacjami, możesz posłużyć się narzędziami, które pomogą ci dobrać paletę pasujących do siebie kolorów. Oto narzędzia, które są dostępne w internecie.


Kuler (adobe.kuler.com)

Aplikacja internetowa od Adobe, która pozwala tworzyć schematy kolorystyczne. Posiada ciekawe funkcje jak dobór kolorów wg odcieni, triad itp. a jednocześnie możemy przeszukać bibliotekę wykonanych przez innych użytkowników schematów. Najważniejsze jest to, że narzędzie jest zintegrowane z aplikacjami z pakietu CS6 Adobe i bezpośrednio na stronie możemy pobrać paletę utworzonych kolorów do importu do starszych wersji. Z tą aplikacją ciężko jest wybrać schemat, który jest baeznadziejny ;)

Aplikacja Kuler

Colourlovers.com

Serwis, który od wielu lat zajmuje się inspiracją ludzi na całym świecie za pomocą kolorów. Możemy stworzyć własne schematy kolorystyczne za pomocą dostępnych narzędzi i aplikacji. Najważniejsze jest tutaj to, że możemy się zainspirować np. trendami, jakie aktualnie panują w świecie projektowania stron internetowych

Witryna Colourlovers

Inne

W internecie tego typu narzędzi jest bardzo wiele. Nie ma sensu ich wszystkich wymieniać, ponieważ powyższe dwie dominują pod względem funkcjonalności i prostoty w obsłudze


Podsumowując

Dobranie odpowiedniego schematu kolorów jest bardzo ważne przy projektowaniu strony internetowej. Jeżeli jest to strona tematyczna, warto zastosować w projekcie schemat kolorów, który odpowiada tematyce. W pozostałych przypadkach należy się kierować rozsądnie i dobrać barwy względem tego, jaki chcemy wywrzeć efekt. Ważniejsze jednak od samego doboru koloru jest ich mieszanie. Wykonane nieumiejętnie może sprawić, że twoje eleganckie portfolio zamieni się w plac zabaw dla dzieci w kolorach tęczy.

To, co powyżej napisałem to ogólnie przyjęte standardy. Doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że możesz się z niektórymi nie zgadzać. Nie jest to jednak artykuł do filozofowania, lecz do pomocy w wybraniu palety kolorów w zależności od tematyki witryny internetowej.

A ty, przy tworzeniu stron używałeś palety, czy kolory wyszły Ci wg uznania same podczas projektowania? Podziel się z nami swoją opinią i doświadczeniami.

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje innych wpisów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę.


Czytaj
ISO-8859-2 vs. UTF-8. Standardy kodowania nowoczesnych witryn

ISO-8859-2 vs. UTF-8. Standardy kodowania nowoczesnych witryn

Czytaj
Inspirujące strony internetowe, wydanie nr 5

Inspirujące strony internetowe, wydanie nr 5

Czytaj
Wesołych Świąt 2012!

Wesołych Świąt 2012!

Czytaj
Optymalizacja skryptów PHP. Porady i najlepsze praktyki

Optymalizacja skryptów PHP. Porady i najlepsze praktyki

Komentarze do tego wpisu


comments powered by Disqus