Witaj Gościu Zaloguj się lub zarejestruj się.
Zaloguj

Pytanie od czytelnika: jak wkroczyć na rynek?

Pytanie od czytelnika: jak wkroczyć na rynek?

Ostatnio otrzymaliśmy bardzo ciekawe pytanie od jednego z naszych czytelników. Mianowicie: jak zacząć swoją karierę freelancera? Choć odpowiedź wydaje się prosta, to wcale taka nie jest.

Pojawia się tutaj odwieczny problem - aby mieć portfolio trzeba mieć Klientów, a żeby mieć Klientów trzeba mieć portfolio. Jak z tego wybrnąć? Oto nasza odpowiedź.

Witam

Potrafię oskryptować witrynę w css & html5 z jak na razie małymi dodatkami JS. Planuję nauczyć się PHP, JQ. Ciągle się uczę lecz brakuje mi doświadczenia.. Jak na razie piszę tylko do przysłowiowej `szuflady`, ale chciałbym w przyszłości zarabiać co nie co z tego:). Problem polega na tym, że w internecie nie ma [lub przynajmniej ja nie znalazłem takich stron] jak się wchodzi w rynek IT jako WebDeveloper... Z powodu iż Państwa witryna zajmuję się już profesjonalnie tworzeniem witryn mam kilka pytań. Jak dobrze wystartować w tej dziedzinie ? Jak zdobyć doświadczenie ? - jak wiadomo każdy zleceniodawca chcę przed `zatrudnieniem` spojrzeć na portfolio.. ale jak pozyskać pierwsze prace, które będzie można w tym portfolio umieścić?

Nasza odpowiedź

Bardzo ciekawe pytanie. W pewnym sensie schodzi ono do poziomu "potrzebuję pracy aby zdobyć doświadczenie i potrzebuje doświadczenia aby zdobyć pracę". Prawda jest jednak taka, że ze wkroczeniem na rynek nie jest tak trudno jakby mogło się wydawać. Z własnych doświadczeń mogę powiedzieć, że najlepiej szukać zleceń na różnego rodzaju forach webmasterskich. Co jakiś czas pojawiają się na nich ludzie, którzy chcą zlecić wykonanie strony internetowej. Poszukują oni specjalistów na forach, ponieważ myślą, że tylko w takich miejscach znajdują się osoby z doświadczeniem, którym mogą zaufać. Zazwyczaj tak faktycznie jest. Czasami wymagają portfolia a czasami nie - to wszystko zależy od Klienta. Jeżeli chce tanio to nie wybrzydza, jeżeli drogo, to oczekuje poziomu, który początkujący nie ma (renoma, własne portfolio itp.). Prawda jest jednak taka - portfolio w przypadku freelancingu nie jest barierą zaporową. Można znaleźć wiele zleceń, w których Klient nie oczekuje portfolio. Dla przykładu - ja osobiście nie posiadam a się tym zajmuję. Co prawda nie traktuje tego jako główne źródło dochodu, jednak na brak zleceń nie mogę narzekać. Powiem więcej - jak Klienci proszą mnie o portfolio, to pokazuję kilka swoich prac jednak zawsze dopowiadam "Proszę nie sugerować się tymi pracami, ponieważ Pana/Pani projekt będzie indywidualny, zgodny z oczekiwaniami i w razie niedostosowania się do wymagań zwracam pieniądze". Dlaczego? Ponieważ nie każdy Klient daje wolną rękę i nie ze wszystkich prac jestem zadowolony (często jest tak, że Klient jest zachwycony czymś, co dla mnie jest kiczem) - tak więc nasze prace nie zawsze odpowiadają naszym umiejętnością - to najgorszy element pracy Freelancera. Gdy trzeba robić coś, co nam się nie podoba - nie daje to takiego samego poczucia spełnienia i zadowolenia z siebie.

Jeżeli mówimy o pracodawcach, to faktycznie niezbędne jest portfolio. Ale… kto powiedział, że prac Klientów? Dobrym pomysłem jest stworzenie kilku przykładowych prac (najlepiej różnych stylów) i umieszczenie ich w swoim portfolio. Dlaczego? Ponieważ jest jedna zasadnicza różnica pomiędzy portfolio a doświadczeniem. Praca z Klientem wymaga doświadczenia, jednak da się tego nauczyć. Przeciwnie jest w przypadku projektowania - do tego trzeba mieć talent, wyczucie i smak. I to właśnie dlatego pracodawców rzadko kiedy interesuje szkoła, którą się ukończyło i dyplomy - nie świadczą one o umiejętnościach i talencie.

Tak więc podsumowując to wszystko - w Pana sytuacji Ma Pan dwa wyjścia.
1. Wykonanie portfolio na własną ręke z projektami różnego typu, aby Klient zobaczył jaką umiejętnością Pan dysponuje.
2. Realizacja z gwarancją zadowolenia lub zwrot pieniędzy. Zapewniam, że ludzie oszukujący to w takich przypadkach rzadkość - nawet zwykła umowa o dzieło Pana zabezpiecza przed tego typu problemami.

Natomiast co do kodu - tutaj zaznaczę jedną bardzo ważną rzecz - jakość. Bardzo ważne jest, aby tworzony kod był zgodny ze standardami. Można by zadać pytanie: "Po co kod zgodny ze standardami, skoro Klient i tak tego nie zobaczy?". Zupełnie niesłusznie. Po pierwsze, to raczej nikt by nie chciał, by jadąc do mechanika ten zrobił mu prowizorkę tylko dlatego, że się nie dowie, prawda? Druga sprawa to fakt, że wiele Klientów poddaje swoje witryny ocenie na forach webmasterskich - niektóre otrzymują potężną listę błędów i niedociągnięć, co przekłada się później na złą opinię Freelancera. Warto? Zdecydowanie nie.

Gdy już Pan będzie miał własne portfolio (czy to z własnych prac czy zleconych przez Klientów) - należy je wszędzie promować - na forach, blogach itp. Jednocześnie polecam wypowiadanie się na forach, ponieważ to Tworzy pewien obraz Pana w Internecie.

Podsumowując

Wkroczenie na rynek jako freelancer lub osoba szukająca pracy nie jest wcale trudne. Trzeba jedynie zdobyć prace, które będzie można pokazać potencjalnym Klientom/pracodawcom. Te jednak nie muszą być realnymi projektami wynikającymi z rzeczywistych zleceń. Mogą to być projekty wykonane samodzielnie "dla siebie" czy też dla pokazania swoich umiejętności. To podstawa. Natomiast odnośnie portfolio - nie każdy musi je posiadać. Jednak w przypadku jego braku trzeba się liczyć z tym, że oferty cenowe powinny być odpowiednio niższe.


Pytania i odpowiedzi

Mamy spore doświadczenie w stworzeniu, optymalizacji i projektowaniu stron, dlatego możemy w każdej kwestii doradzić. Jeżeli macie jakieś pytania lub chcielibyście poznać nasze zdanie - piszcie do nas pod adres [email protected] Najciekawsze i najczęstsze pytania będziemy publikowali wraz z odpowiedziami.

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje innych wpisów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę.


Czytaj
Szewc bez butów chodzi... A Ty?

Szewc bez butów chodzi... A Ty?

Czytaj
Tanie hostingi. Czy warto oszczędzać?

Tanie hostingi. Czy warto oszczędzać?

Czytaj
Google PageRank Checker, czyli nowe narzędzie w laboratorium!

Google PageRank Checker, czyli nowe narzędzie w laboratorium!

Czytaj
Inspirujące strony internetowe, wydanie nr 10

Inspirujące strony internetowe, wydanie nr 10

Komentarze do tego wpisu


comments powered by Disqus