Witaj Gościu Zaloguj się lub zarejestruj się.
Zaloguj

Komputer dla grafika i programisty. Jaki wybrać?

Komputer dla grafika i programisty. Jaki wybrać?

Technologia idzie na przód a nasze komputery się starzeją. Co pewien czas je wymieniamy. Właśnie wtedy przychodzi problem, bo z pozoru łatwe zadanie przyprawia nas o ból głowy.

Ogromny wybór zdecydowanie w tym nie pomaga. Jest jednak jedna rzecz, która zdecydowanie powinna Ci pomóc przy wyborze - wiedza na temat swoich potrzeb. Czy potrzebujesz sprzętu z najwyższej półki czy może wystarczy Ci w miarę tani sprzęt do codziennej pracy?

Podstawowe problem - do pracy, rozrywki czy obu rzeczy?

Borykając się z zakupem nowego sprzętu należy na początku przemyśleć do czego on będzie nam służył. Osobiście jestem takiego zdania, że pracę zawodową należy oddzielić od rozrywki i czasu osobistego, ponieważ nie jesteśmy robotami pracującymi 24h na dobę. Wiele ludzi uważa, że to stan niedopuszczalny, ponieważ ich Klienci potrzebują wsparcia całodobowo, więc powinni mieć przy sobie telefon i komputer cały czas, aby w razie czegokolwiek w każdej chwili pomóc. Kompletnie się z tym nie zgadzam - czy Twoja żona/partnerka i dzieci (jeżeli posiadasz) są zadowoleni z tego, że o 20 wieczorem dzwoni do Ciebie Klient, gdy wy siedzicie na kanapie przed telewizorem oglądając film? Są pewne granice, które każdy Klient musi uszanować.

Tak więc osobiście polecam posiadanie dwóch komputerów - jednego do pracy i jednego dla rozrywki. Taki zestaw umożliwi Ci relaks gdy jesteś poza pracą i skupienie gdy w niej przebywasz. Nie każdy jednak chce lub może dwa komputery posiadać. Wtedy w grę wchodzi komputer "do wszystkiego".

W tym wpisie poruszam kwestie sprzętu, który jest potrzeby programiście lub grafikowi do pracy. Przedstawię jakie powinien on mieć parametry aby spełniał swoje zadanie a jednocześnie nie odchudził boleśnie portfela. Jeżeli jesteś z tych, co lubią kupować najdroższy i najlepszy sprzęt - ten wpis nie jest dla Ciebie, bo doskonale znasz wybór. Jeżeli szukasz sprzętu do pracy i tylko do pracy - ten wpis jest specjalnie dla Ciebie.


1. Wybór rodzaju sprzętu

Jak wiadomo, wśród sprzętu komputerowego wyróżniamy 4 rodzaje sprzętu (z czego 3 mobilne). Przedstawiam również opcje które nie są stricte "komputerami" jednak w dzisiejszych czasach, dla niektórych ludzi je zastępują. Oto one:

To są wszystkie istniejące aktualnie na rynku urządzenia. W tym wpisie pod uwagę będziemy brali pod uwagę jedynie notebooki i komputery stacjonarne. W innych wpisach opiszemy w jaki sposób wykorzystywać tablet do pracy codziennej, jednak grupa osób korzystająca z tych urządzeń jest na chwilę obecną zbyt mała a możliwości tych urządzeń zbyt ograniczone aby używać go jako narzędzie do wykonywania wszystkich prac.


Podstęp w elektronice i cyferki

Nigdy mi się nie znudzi powtarzanie, że w elektronice nie chodzi tylko o cyferki. Niektórzy (a czasami wydaje mi się, że jest ich mnóstwo) nie rozumiejąc koncepcji wydajności w komputerach. Przykład, jak widzi to standardowy kowalski: widzi reklamę, na niej dwa komputery - jeden za 1200 zł i drugi za 2400 zł. Oczywiście na reklamie są podane tylko wybiórcze informacje - szybkość procesora, ilość pamięci RAM i karta graficzna. Z pierwszej informacji porównuje - droższy komputer ma 2,4 Ghz a tańszy 2,6 Ghz. Bez sensu, prawda? Oba mają 4 GB RAM. Oba mają kartę graficzną dedykowaną przy czym pierwszy ma 1GB pamięci video a drugi (tańczy) 2 GB. Kolejny raz - bez sensu, prawda? I Kowalski dochodzi do wniosku, że to jest bez sensu, ponieważ tańszy komputer ma lepsze parametry. Kupuje tańszy a później myśli, że zaoszczędził mnóstwo pieniędzy. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Procesor posiada wiele czynników świadczących o jego wydajności - częstotliwość wcześniej podana, pamięć cache, wbudowana karta graficzna (w najnowszych) czy choćby zakres obsługiwanych instrukcji. Patrząc w przeszłość, już kilka lat temu były procesory, które osiągały częstotliwości rzędu 4 Ghz. Czy to oznacza, że technologia nie poszła na przód? Okazuje się, że skoki w wydajności mogą wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu lub więcej % między generacjami. Tak więc częstotliwość jest tylko jednym z parametrów. To tak, jakbyś oceniał samochód po pojemności silnika - jeden może mieć 2.0 litra i moc 150 KM a drugi o tej samej pojemności może mieć 300 KM. Dodatkowo do tego dochodzi moment obrotowy, kiedy osiąga szczyt momentu itd. - to wszystko ma wpływ na jego wydajność. Podobnie jest w pamięcią operacyjną RAM - mamy DDR, DDR2, DDR3 - one wszystkie się od siebie różnią. Podobnie jest z częstotliwością pamięci, która rzadko jest eksponowana - ona także ma wpływ na ostateczną wydajność. Kart graficznych już nie wspominam, bo to jeszcze dłuższy temat niż procesory i pamięci razem wzięte.

Tak więc, podsumowując tę dygresję - mając w dzisiejszych czasach dostęp do Internetu i ogromu informacji, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat komputera, którego chcemy kupić. Każdy ma na reklamie nazwę modelu - wyszukaj dwa, porównaj je parametrami (dokładnymi) i wtedy podejmij decyzję.


Podstawowe informacji dot. dzisiejszych podzespołów

Oto krótki przewodnik po informacjach, które powinieneś znać przed zakupem komputera:

To są podstawowe parametry, na które warto zwrócić uwagę. Ważna jest również rozdzielczość i wielkość ekranu. Tak więc, już wiesz na co wziąć pod uwagę, gdy będziesz w domu szukał odpowiedniego komputera. Teraz pytanie - jaki komputer powinieneś wybrać?


Wybór komputera

Gdybym pisał ten wpis 5 lat wcześniej, to skupiłbym się na tym, że lepiej kupić możliwie najmocniejszy komputer inwestując w niego więcej pieniędzy. Choć pierwsza część będzie zawsze aktualna, to już druga niekoniecznie. W tym miejscu chcę przedstawić coś, z czego bardzo niewielu ludzi zdaje sobie sprawę. Dzisiejsze komputery (nawet te po 1000 zł) mają więcej mocy obliczeniowej, niż potrzebne jest przeciętnemu kowalskiemu. Powiem więcej - wystarczy ona również dla programisty lub grafika (jeżeli pracuje tylko w grafice 2D). Dlatego w przypadku, gdy nie masz zbyt wiele pieniędzy, to nie martw się tym, że Twój komputer nie podoła w Twoich zadaniach.

Podsumowując to - ustal pewien budżet maksymalny i poszukaj najlepszego komputera w tym segmencie. Zdecydowanie lepiej jest wydać więcej pieniędzy niż mniej choćby dlatego, że sprzęt będzie bardziej przyszłościowy, jednak nie jest to aż tak konieczne. Dzisiejsze komputery zdecydowanie wystarczają pod względem mocy obliczeniowej dla większości osób.


Podsumowując

Wybór komputera nie jest tak oczywisty jakby mogło się wydawać. Reklamy przedstawiają nam tylko i wyłącznie kilka liczb, które nijak nie odnoszą się do wydajności komputera. Aby ją poznać, konieczne jest zagłębienie się w dokładniejsze dane techniczne. Jednocześnie należy zaznaczyć, że jeżeli jesteś programistą lub użytkownikiem, który tylko i wyłącznie korzysta z poczty, przeglądarki i kilku aplikacji biurowych to nie warto przepłacać za komputer, którego moc obliczeniową nigdy nie wykorzystasz.

Zakup komputera to bardzo ważny zakup. Średnio wykonujemy go co 2-3 lata, więc od Twojego dobrego wyboru zależy to, czy przez kolejne dwa, trzy lub więcej lat będziesz zadowolony z wyboru. A Ty, jakie masz doświadczenie za zakupem komputera? Nie zapomnij podzielić się z nami swoimi doświadczeniami ;)

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje innych wpisów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę.


Czytaj
Najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu menu nawigacyjnych

Najczęściej popełniane błędy przy tworzeniu menu nawigacyjnych

Czytaj
Wesołych Świąt 2012!

Wesołych Świąt 2012!

Czytaj
Era wyświetlaczy HiDPI. Jak się do niej przygotować?

Era wyświetlaczy HiDPI. Jak się do niej przygotować?

Czytaj
Myślałem, że... Czy błędne podejście do rozmów z Klientami

Myślałem, że... Czy błędne podejście do rozmów z Klientami

Komentarze do tego wpisu


comments powered by Disqus