Witaj Gościu Zaloguj się lub zarejestruj się.
Zaloguj

5 przydatnych dla początkujących funkcji w PHP

5 przydatnych dla początkujących funkcji w PHP

Początkujący w języku PHP próbują często wymyślać koło na nowe tworząc funkcję, które mają do wykonania proste zadanie. Wynika to z niewiedzy. Po czasie, gdy się o nich dowiadują łapią się za głowę myśląc, że wystarczyło poszukać.

PHP jest językiem, który jest bardzo rozbudowany jeżeli chodzi o nawet nietuzinkowe rozwiązania. Oto 5 funkcji, które oszczędzą zdecydowanie czas początkującym (i nie tylko).

Tylko 5?

PHP zawiera mnóstwo przydatnych funkcji, których byś się nawet nie spodziewał. Jedne są bardziej skomplikowane a inne mniej. Te poniższe są niesamowicie łatwe a jednocześnie wykonują za nas pracę. Jednocześnie są to najbardziej nieznane funkcje, szczególnie dla początkująych. Oto one:


1. Range

Czasami potrzebujesz przygotować zestaw liczb, liter alfabetu, liczb parzystych itp. do wylosowania lub wyświetlenia. Normalnie zrobiłbyś to w taki sposób:

Taka metoda może jednak być problematyczna, szczególnie w przypadku, gdy taki ciąg ma mieć 100, 1000, czy jeszcze więcej elementów. Z pomocą przychodzi funkcja range, który za nas taką pracę wykonuje.

Bardzo podobnie możemy zrobić z literami alfabetu:

A nawet bardziej skomplikowane konstrukcje jak tylko liczby parzyste:

W tym przypadku 3 argument określa skok pomiędzy kolejnymi liczbami. Przykładów można wymyślać wiele. Wystarczy zajrzeć do manuala aby dowiedzieć się o ciekawych formach jej wykorzystania.


2. List

Zdarzają się sytuacje, w których mamy tablicę i chcemy, aby jej zawartości od razu trafiły do zmiennych o konkretnych nazwach. Przy braku wiedzy o specjalnej funckji do tego, zrobilibyśmy to tak:

Nie ma w tym nic trudnego, jednak w przypakdu bardzo dużej ilości danych nasz kod może być mało czytelny i bardzo długi. Natomiast znając funkcję list możemy zrobić to tak:

Dużo prościej i jednocześnie bardziej czytelnie. Dodatkowo, można rozszerzać funkcjonalność tej funkcji. Jedynym warunkiem jest, aby po znaków równości była tablica. Oto nieco bardziej skomplikowany przykład:3. Strip_tags

Na wielu witrynach internetowych występuje możliwośc wysyłania wiadomości kontaktowych, komentarzy itp. Nie zawsze chcemy jednak, aby użytkownik wstawiał znaczniki pogrubienia itp. do komentarza. W takich przypadkach nie znając tej funcki, zrobilibyśmy tak:

Jak widać, tutaj usuwamy jedynie 3 znaczniki. Gdybyśmy chcieli usuwać wszystkie, który użytkownik może wpisać to tablica miałaby ogromne rozmiary a wydajność skryptu byłaby niska. Jeżeli znamy tę funkcję, to możemy zrobić to tak:

Jak widzisz, dużo prościej, czytelniej i wydajniej. A co w przypadku, gdy chcemy jednak pozwolić użytkownikowi na pogrubianie tekstu i używanie kursywy? Dodajemy dodatkowy parametr do funkcji:4. Array_rand

Załóżmy taką sytuację. Mamy tablicę z danymi. Chcemy wylosować dowolną z nich. Bez znajomości odpowiedniej funkcji zrobilibyśmy to następująco:

Natomiast można to zrobić dużo łatwiej i czytelniej:

Co daje nam to rozwiązanie? Nie musimy znać ani dolnego ani górnego indeksu tablicy (lub go pobierać). Dodatkowo, w razie tablicy z "dziurami" ta funkcja zawsze wylosuje nam element z tablicy a nie nieistniejący indeks jak w przypadku funkcji rand.


5. Basename

Są sytuacje, w których musimy manipulować adresami. Mamy pełen adres do pliku i chcemy z niego wyciągnąć jedynie jego nazwę. Bez znajomości tej funkcji zrobilibyśmy to tak:

A można to zrobić dużo prościej i czytelniej za pomocą funkcji basename:

Dodatkowo, funckja może przyjmować drugi argument, który określa wycięcie od końca, dzięki czemu możemy wyciągnąć samą nazwę pliku bez rozszerzenia:Podsumowując

Właśnie poznałeś (lub sobie przypomniałeś) jak proste funkcje mogą nam ułatwić życie podczas codziennej pracy nad kodem w PHP. Nie ma sensu wymyślać koła na nowo. PHP jako jeden z niewielu języków programowania posiada bardzo duży zasób funkcji. Dodatkowo, można je dowolnie modyfikować, dzięki czemu ich możliwości są ograniczone tylko i wyłącznie Twoją wyobraźnią.

A Ty, znałeś już te funkcje? Znasz inne, które pomogły Ci podczas pracy? Podziel się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje innych wpisów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę.


Czytaj
Diagnostyka najgorszych Klientów. Co, jak i kiedy zrobić?

Diagnostyka najgorszych Klientów. Co, jak i kiedy zrobić?

Czytaj
Propozycje kursowe - Czego chcesz się dziś nauczyć ?

Propozycje kursowe - Czego chcesz się dziś nauczyć ?

Czytaj
Dwa tła na stronie. Problem i rozwiązanie

Dwa tła na stronie. Problem i rozwiązanie

Czytaj
Inspirujące witryny, czyli nowy projekt laboratorium

Inspirujące witryny, czyli nowy projekt laboratorium

Komentarze do tego wpisu


comments powered by Disqus