Witaj Gościu Zaloguj się lub zarejestruj się.
Zaloguj

5 przydatnych dla początkujących funkcji w PHP

5 przydatnych dla początkujących funkcji w PHP

Początkujący w języku PHP próbują często wymyślać koło na nowe tworząc funkcję, które mają do wykonania proste zadanie. Wynika to z niewiedzy. Po czasie, gdy się o nich dowiadują łapią się za głowę myśląc, że wystarczyło poszukać.

PHP jest językiem, który jest bardzo rozbudowany jeżeli chodzi o nawet nietuzinkowe rozwiązania. Oto 5 funkcji, które oszczędzą zdecydowanie czas początkującym (i nie tylko).

Tylko 5?

PHP zawiera mnóstwo przydatnych funkcji, których byś się nawet nie spodziewał. Jedne są bardziej skomplikowane a inne mniej. Te poniższe są niesamowicie łatwe a jednocześnie wykonują za nas pracę. Jednocześnie są to najbardziej nieznane funkcje, szczególnie dla początkująych. Oto one:


1. Range

Czasami potrzebujesz przygotować zestaw liczb, liter alfabetu, liczb parzystych itp. do wylosowania lub wyświetlenia. Normalnie zrobiłbyś to w taki sposób:

Taka metoda może jednak być problematyczna, szczególnie w przypadku, gdy taki ciąg ma mieć 100, 1000, czy jeszcze więcej elementów. Z pomocą przychodzi funkcja range, który za nas taką pracę wykonuje.

Bardzo podobnie możemy zrobić z literami alfabetu:

A nawet bardziej skomplikowane konstrukcje jak tylko liczby parzyste:

W tym przypadku 3 argument określa skok pomiędzy kolejnymi liczbami. Przykładów można wymyślać wiele. Wystarczy zajrzeć do manuala aby dowiedzieć się o ciekawych formach jej wykorzystania.


2. List

Zdarzają się sytuacje, w których mamy tablicę i chcemy, aby jej zawartości od razu trafiły do zmiennych o konkretnych nazwach. Przy braku wiedzy o specjalnej funckji do tego, zrobilibyśmy to tak:

Nie ma w tym nic trudnego, jednak w przypakdu bardzo dużej ilości danych nasz kod może być mało czytelny i bardzo długi. Natomiast znając funkcję list możemy zrobić to tak:

Dużo prościej i jednocześnie bardziej czytelnie. Dodatkowo, można rozszerzać funkcjonalność tej funkcji. Jedynym warunkiem jest, aby po znaków równości była tablica. Oto nieco bardziej skomplikowany przykład:3. Strip_tags

Na wielu witrynach internetowych występuje możliwośc wysyłania wiadomości kontaktowych, komentarzy itp. Nie zawsze chcemy jednak, aby użytkownik wstawiał znaczniki pogrubienia itp. do komentarza. W takich przypadkach nie znając tej funcki, zrobilibyśmy tak:

Jak widać, tutaj usuwamy jedynie 3 znaczniki. Gdybyśmy chcieli usuwać wszystkie, który użytkownik może wpisać to tablica miałaby ogromne rozmiary a wydajność skryptu byłaby niska. Jeżeli znamy tę funkcję, to możemy zrobić to tak:

Jak widzisz, dużo prościej, czytelniej i wydajniej. A co w przypadku, gdy chcemy jednak pozwolić użytkownikowi na pogrubianie tekstu i używanie kursywy? Dodajemy dodatkowy parametr do funkcji:4. Array_rand

Załóżmy taką sytuację. Mamy tablicę z danymi. Chcemy wylosować dowolną z nich. Bez znajomości odpowiedniej funkcji zrobilibyśmy to następująco:

Natomiast można to zrobić dużo łatwiej i czytelniej:

Co daje nam to rozwiązanie? Nie musimy znać ani dolnego ani górnego indeksu tablicy (lub go pobierać). Dodatkowo, w razie tablicy z "dziurami" ta funkcja zawsze wylosuje nam element z tablicy a nie nieistniejący indeks jak w przypadku funkcji rand.


5. Basename

Są sytuacje, w których musimy manipulować adresami. Mamy pełen adres do pliku i chcemy z niego wyciągnąć jedynie jego nazwę. Bez znajomości tej funkcji zrobilibyśmy to tak:

A można to zrobić dużo prościej i czytelniej za pomocą funkcji basename:

Dodatkowo, funckja może przyjmować drugi argument, który określa wycięcie od końca, dzięki czemu możemy wyciągnąć samą nazwę pliku bez rozszerzenia:Podsumowując

Właśnie poznałeś (lub sobie przypomniałeś) jak proste funkcje mogą nam ułatwić życie podczas codziennej pracy nad kodem w PHP. Nie ma sensu wymyślać koła na nowo. PHP jako jeden z niewielu języków programowania posiada bardzo duży zasób funkcji. Dodatkowo, można je dowolnie modyfikować, dzięki czemu ich możliwości są ograniczone tylko i wyłącznie Twoją wyobraźnią.

A Ty, znałeś już te funkcje? Znasz inne, które pomogły Ci podczas pracy? Podziel się z innymi swoją wiedzą i doświadczeniem.

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje innych wpisów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę.


Czytaj
Inspirujące strony internetowe, wydanie nr 10

Inspirujące strony internetowe, wydanie nr 10

Czytaj
Czas kreatywności dla pracowników, czyli porada dla przedsiębiorców

Czas kreatywności dla pracowników, czyli porada dla przedsiębiorców

Czytaj
Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Czytaj
Pytanie od czytelnika: Czy układy procentowe są rentowne?

Pytanie od czytelnika: Czy układy procentowe są rentowne?

Komentarze do tego wpisu


comments powered by Disqus