Witaj Gościu Zaloguj się lub zarejestruj się.
Zaloguj

Usuwanie adresów subdomen w Google Webmaster Tools

Usuwanie adresów subdomen w Google Webmaster Tools

Ostatnio podczas przeglądania zindeksowanych podstron serwisu, spotkaliśmy się z problemem. Znaleźliśmy 4 adresy prowadzące do podstron kursu, które nie były aktualne.

Spotkaliśmy się z problemem. Adresów zindeksowanych na subdomenach nie można usunąć. Ten wpis przedstawia rozwiązanie tego problemu.

Problem z subdomenami

Aby usunąć adres z indeksu google musimy mieć konto w Google Webmaster Tools oraz zweryfikowaną witrynę. My mieliśmy www.fuertigo.pl. Usuwanie odbywa się po otwarciu witryny, przejściu do zakładki Optymalizacja i kliknięciu usuń adresy URL i po kliknięciu nowa prośba o usunięcie wpisujemy adres docelowy do usunięcia.

Usuwanie adresu URL z indeksu Google

Problem pojawia się przy wpisywaniu. W to pole wpisujemy jedynie ciąg, który znajduje się za adresem. Przykład: Zakładając, że chcemy usunąć adres http://www.mojatestowadomena.pl/laboratorium/testy/index.php to w to pole wpisujemy jedynie laboratorium/testy/index.php . Jeżeli wpiszemy pełny adres i klikniemy dalej, to na stronie, na której trafimy ujrzymy to, co wpisaliśmy. Jednak gdy wpiszemy adres z subdomeną, czyli np. http://subdomena.mojatestowadomena.pl/laboratorium/testy/index.php to już ujrzymy coś takiego:

Błędny adres URL przy usuwaniu podstrony z indeksu Google

Jeżeli zatwierdzimy i poczekamy, to adres ten po prostu zniknie z listy adresów do usunięcia, a sama podstrona nie zostanie usunięta z indeksu. Jak więc sobie z tym poradzić?

Rozwiązanie

Jak się okazuje, rozwiązanie jest całkiem proste, jednak nie tak oczywiste. Powodem takiego zachowania narzędzia do usuwania adresów z indeksu jest to, że Google traktuje wszystkie subdomeny danego adresu jako zupełnie inne adresy. Z tego m.in powodu na głównej stronie narzędzi dla Webmasterów musimy dodać nową stronę i w adres wpisać wartość subdomena.mojatestowadomena.pl, zweryfikować ją i wtedy podejmując wcześniej wskazane kroki usunąć adres z indeksu

Podsumowując

Ten wpis nie wprowadza nic ciekawego dla obeznanych w Narzędziach dla Webmasterów, jednak przyda się wszystkim, którzy spotkają się kiedyś z takim problemem i będą poszukiwać rozwiązania. A czy Ty spotkałeś się z takim problemem? Czy rozwiązanie było dla Ciebie oczywiste? Zapraszam do dzielenia się swoimi uwagami w komentarzach.

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje innych wpisów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę.


Czytaj
Pierwsze spotkanie z Klientem i pierwsze wrażenie

Pierwsze spotkanie z Klientem i pierwsze wrażenie

Czytaj
Przystosowanie stron internetowych do urządzeń mobilnych - Tablety

Przystosowanie stron internetowych do urządzeń mobilnych - Tablety

Czytaj
Laboratorium już tutaj jest! Materiały narzędzia i wiele więcej

Laboratorium już tutaj jest! Materiały narzędzia i wiele więcej

Czytaj
Pierwsza ocena/krytyka witryny już jest!

Pierwsza ocena/krytyka witryny już jest!

Komentarze do tego wpisu


comments powered by Disqus