Witaj Gościu Zaloguj się lub zarejestruj się.
Zaloguj

Webdesigner, webdeveloper czy webmaster? Kim chcesz być?

Webdesigner, webdeveloper czy webmaster? Kim chcesz być?

W świecie projektowania, pisania i optymalizacji witryn internetowych rozróżnia się kilka różnych pojęć określających wiedzę danej osoby. Kim więc Ty jesteś? Jak możesz się przedstawiać swoim Klientom?

To bardzo ważny aspekt pracy freelancera a wybór kierunku rozwoju może stać się powodem sukcesu lub porażki w tym biznesie. Dowiedz się jaki wybór będzie dla Ciebie najbardziej optymalny.

Różnica pojęć

Wokół Ciebie jest bardzo wiele zawodów, którzy ludzie wykonują. Są hydraulicy, mechanicy, piekarze czy choćby masażyści. Podane przeze mnie 4 zawody są specjalistyczne - oznacza to, że osoby zajmujące się swoją pracą robią to (lub przynajmniej powinni) dobrze i mają dużą wiedzę w tym zakresie. Przeciwieństwem tego jest "złota rączka", czyli osoba, która potrafi wszystko. Niestety jak wiadomo, jak ktoś się zna na wszystkim to jednocześnie nie zna się na niczym dobrze. Co więc jest lepsze?

Oczywiście powyższe zawody mogą być jeszcze bardziej specjalistyczne - mechanik może specjalizować się w samochodach osobowych, silnikach samochodów osobowych czy nawet układów chłodniczych silników samochodów osobowych. Im większa specjalizacja tym lepiej i jednocześnie gorzej. Dlaczego tak jest? Ponieważ będą specjalistą w konkretnej dziedzinie ograniczasz pole manewru odnośnie odnalezienie pracy czy Klientów. Z drugiej strony mając małą specjalizację pracodawca lub Klient może uważać Cię za złotą rączkę, co również nie jest dobre.

Najlepszym przykładem powyższych sytuacji są "informatycy". Napisałam to w cudzysłowie, ponieważ ma to nieco bardziej rozległe znaczenie. Każdy z nas ma w rodzinie wujka, syna, córkę, kuzyna czy kogoś innego, kto zna się na komputerach. W mojej rodzinie jestem to ja. Choć ja specjalizuję się w projektowaniu i pisaniu stron internetowych, to jestem uważana za informatyka. Gdy komuś z rodziny zepsuł się komputer, wystąpił błąd w jakiejkolwiek aplikacji czy zwyczajnie danej osobie trzeba poradę jestem przywoływana przy rozmowach jako osoba, która w takiej sytuacji pomoże bo jestem "informatykiem". Problem polega na tym, że termin jest bardzo rozległy i bardzo mylnie interpretowany. Choć ja mam pojęcie dot. komputerów, to ogranicza się ono do wiedzy, którą potrzebuję na co dzień. Oznacza to, że nie mam zielonego pojęcia dlaczego karta graficzna w komputerze przestała działać lub jak zbadać aktualny stan systemu. Jest mi to zwyczajnie niepotrzebne. Mimo tego za każdym razem muszę tłumaczyć, że nie zajmuję się sprzętem komputerowym, lecz projektowaniem i pisaniem witryn internetowych.


3 podstawowe pojęcia

W świecie projektowania, pisania i optymalizacji internetowych rozróżnia się 3 podstawowe pojęcia. To Webdesigner, webdeveloper i webmaster. Znawcy tematy mogliby mi zarzucić, że są również takie pojęcia jak starszy webdeveloper czy font-end developer. W tym wpisie zostaną one pominięte, ponieważ są to stanowiska bardziej specjalistyczne jak powyżej wspomniany mechanik specjalizujący się w silnikach samochodów osobowych. Oto definicje:


Brak umiejętności = brak tytułu

Pomyślmy logicznie - czy to, że potrafię zmienić koło w samochodzie czyni ze mnie mechanika? Nie, prawda? Podobnie jest z tworzeniem stron internetowych. Piszę to, ponieważ ostatnio na jednym z for spotkałam się z pewnym użytkownikiem, który zadał pytanie - czy jeżeli potrafię w 100% HTML to mogę nazywać się webmasterem? Pomijając już fakt, że powinien zapytać o webdevelopera a nie webmastera, to odpowiedź nasuwa się sama i jest taka sama jak w przypadku sytuacji z wymianą koła i nazywaniem się mechanikiem.

Prawda jest jednak tylko i wyłącznie jedna. Każdy może się nazwać Webdeveloperem, webdesignerem czy webmasterem mimo braku jakichkolwiek umiejętności. Są osoby, które tydzień po rozpoczęciu swojej przygody z tworzeniem stron internetowych nazywają się webmasterami i takie, które ten tytuł przypisują sobie dopiero po kilku latach lub osiągnięciu odpowiedniego poziomu wiedzy. Niezależnie od tego do których należysz, wszystko wyjdzie w praniu - przy pracy z Klientami, przy rozmowie o pracę - brak doświadczenia można ukryć jednak brak umiejętności doskwiera przy pracy nad różnego typu projektami. Polecam krytyczne spojrzenie na swoje umiejętności i doświadczenie przed przypisaniem sobie jakiegokolwiek tytułu.


Wybór drogi rozwoju

Jeżeli jesteś osobą początkującą to pewnie zastanawiasz się, kim chciałbyś być. Projektować witryny internetowe, kodować je czy może wykonywać obie rzeczy jednocześnie? Musisz wiedzieć, że wszystko wymaga swojego czasu i jednocześnie pewnych talentów. Wyczucia i dobrego smaku się nie nauczysz - jeżeli nie masz talentu artystycznego to branie się za projektowanie stron internetowych w Twoim przypadku się nie sprawdzi - Klienci będą narzekać a Ty spędzisz wiele godzin na poprawkach aż w końcu zrezygnujesz. Podobnie z programowaniem - jeżeli nie posiadasz umiejętności logicznego myślenia, to możesz przeczytać 1000 książek a i tak nie staniesz się dobrym programistą, bo to nie dla Ciebie. Teorię opanujesz jednak gdy przyjdzie do napisanie jakiejś aplikacji czy skryptu nie będziesz miał pomysłu jak zacząć. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać do tych konkretnych celów trzeba mieć zwyczajnie smykałkę.

Zakładając jednak, że masz talent graficzny i do logicznego myślenia, to co powinieneś wybrać? To wszystko zależy od tego, gdzie celujesz. Musisz mieć świadomość zalet i wad bycia złotej rączki:

Zalety

Wady

Podsumowując

Tak więc jeżeli chcesz wszystko wykonywać samodzielnie (czyli stać się freelancerem), to lepiej abyś nauczył się obu rzeczy jednocześnie - kodowania i projektowania. Oczywiście musisz wziąć pod uwagę, że zajmie Ci to dużo więcej czasu niż wybór specjalizacji. Wybierając jeden konkretny kierunek masz większe szanse na zatrudnienie w firmach, jednak wtedy Twoje zarobki mogą nie być takie, jakie możesz osiągnąć działając na własną rękę. Jednocześnie gdybyś chciał znaleźć wspólnika i założyć firmę, to Twoje pole manewru jest ograniczone już na samym wstępie - otrzymujesz tylko połowę dochodów dodatkowo pomniejszoną o wszystkie koszta prowadzenia działalności.

Niezależnie do tego, które z nich wybierzesz, powinieneś zapytać swojego sumienia, czy naprawdę masz na tyle wiedzy i doświadczenia aby przypisać sobie jakikolwiek z tych tytułów. Jeżeli sam siebie okłamiesz - prędzej czy później wszystko wyjdzie na światło dzienne i możesz wiele przez to stracić.

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje innych wpisów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę.


Czytaj
Dwa tła na stronie. Problem i rozwiązanie

Dwa tła na stronie. Problem i rozwiązanie

Czytaj
Dyrektywa CSS !important. Pytania i odpowiedzi

Dyrektywa CSS !important. Pytania i odpowiedzi

Czytaj
Losowanie niepowtarzalnych elementów w PHP - metoda właściwa

Losowanie niepowtarzalnych elementów w PHP - metoda właściwa

Czytaj
Laboratorium już tutaj jest! Materiały narzędzia i wiele więcej

Laboratorium już tutaj jest! Materiały narzędzia i wiele więcej

Komentarze do tego wpisu


comments powered by Disqus