Witaj Gościu Zaloguj się lub zarejestruj się.
Zaloguj

Szewc bez butów chodzi... A Ty?

Szewc bez butów chodzi... A Ty?

To stare polskie przysłowie po dziś dzień świetnie się sprawdza w życiu codzinnym. Dzisiaj biorę pod celownik wszystkie osoby tworzące strony internetowe - czy to webdeveloperów piszących jedynie kod, designerów projektujących czy webmasterów, zajmujący się jednoczesnie obiema czynnościami.

Czy macie swoje portfolio? Czy jest ono dopracowane? Pokazujecie je Klientom?

Kilka słów wyjaśnienia

Pomysł na taki wpis przyszedł mi wczoraj podczas chwilowego rozmyślania nad promocją freelancerów w internecie. Oczywiście liczy się poczta pantoflowa, liczą się reklamy, marketing czy blog, jednak co z portfolio? Przeszukując w wyszukiwarce google frazę "freelancer Tworzenie stron internetowych", napotkałem się z ciekawym spostrzeżeniem. Wiem, że jest to dosyć nietypowa fraza jednak chciałem znaleźć jedynie osoby prywatne, nie wielkie firmy. Poza 2 wyjątkami (2 przedostatnie witryny) pozostałe są co najwyżej przeciętne. Dodatkowo, 4 z nich posiada błędy w kodzie (sprawdzone za pomocą w3c validator). Co jest tego przyczyną


Wygląd jest kwestią gustu

To prawda, mógłbyś powiedzieć, że to jest kwestia gustu i Tobie np. się one podobają. Czy jednak aby na pewno to po prostu kwestia gustu? W głównej mierze - nie. Dlaczego? Ponieważ nie mówię tutaj o samym wyglądzie strony, lecz jej wszystkich składowych - umiejscowienie odpowiednich treściach w odpowiednich miejscach, kolorystyka strony, wizualna harmonia itd. W przypadku co najmniej połowy z tych witryn mogę powiedzieć, że są chaotyczne. Nie wiadomo gdzie czego szukać. Jest to powodem użycia wszystkich kolorów tęczy, nie użycie odpowiednich odcieni do różnych treści, złe umiejscowienie np. menu, prac itd.


A co z Tobą?

Czy posiadasz swoje portfolio? Czy prace, które w nim posiadasz są warte uwagi i na odpowiednim poziomie? Czy jest ich wystarczająco wiele? I ostatecznie - czy jesteś zadowolony ze swojego portfolio?

Jeżeli na którekolwiek pytanie odpowiedziałeś "nie", to znaczy, że masz jeszcze nieco pracy przed sobą. Wielu freelancerów skupionych na pracach dla Klientów zaniedbuje swoje portfolio, które przecież jest jedną z najważniejszych rzeczy. Jak już wcześniej wspomniałem - reklama i marketing są ok, ale bez porządnego portfolio ani rusz. Najczęściej powodem zaniedbania jest brak czasu. Chciałby się aby było idealne, projektuje się je jednak ostatecznie nigdy nie trafia do sieci lub jest po prostu słabe. Pamiętaj że to ta strona może wywrzeć pierwsze wrażenie na Twoim Kliencie - postaraj się, aby było ono najlepsze.


1. Co zrobić?

To proste. Jest kilka rzeczy, które powinieneś wprowadzić w życie aby stać się jeszcze lepszym freelancerem:

  1. Zacznij tworzyć. Twoje życie i praca nie kończy się na tym, co Klient zamówi. Wiele osób kryje w sobie odrobinę szaleństwa. Chcesz stworzyć coś nowego, niespotykanego? Zrób to dla siebie. Czasami poświęcenie nieco czasu na "wyrzucenie" z siebie tej drobiny szaleństwa może wyjść nam zdecydowanie na dobre. Przestaniesz wtedy się czuć jak machina, która ma wykonywać co jej każą. Bądź twórczy - zrealizuj swoje marzenia.
  2. Uzupełnij portfolio. Twoje portfolio jest bogate, to dobrze. Wiesz jednak, że każdy Twój Klient poszukuje czegoś innego. Jeden chciałby witrynę prezentujący jego gabinet stomatologiczny, drugi zaś chciałby zareklamować za jej pomocą swój nowo otwarty Pub. Przychodzi nagle 3 Klient - chciałby stronę internetową swojej restauracji. Jak nie trudno się domyśleć, nie będzie mu łatwo wywnioskować po tych dwóch projektach, jakiego typu pracę jesteś dla niego stworzyć. Co w takiej sytuacji? Uzupełnij swoje portfolio o braki.

    Stwórz projekty, których Ci brakuje a mogą się przytrafić. Klient, dzięki większemu spektrum prac będzie widział, że jesteś w stanie stworzyć dosłownie wszystko, ba, nawet już to zrobiłeś. Ważne jest to, że w takiej sytuacji możesz puścić wodzę swej fantazji, a więc stworzyć coś niespotykanego, ciekawego aby najlepiej pokazać swoje możliwości i umiejętności.

Dlaczego jest to takie ważne?

Ponieważ Kliencie dosyć często podcinają skrzydła. Mi osobiście zdarzają się nawet sytuacje, w których projekty, które realizuje nie prezentuje w swoim portfolio. Dlaczego? Ponieważ przynajmniej moim zdaniem, pod względem wizualnym nie są odpowiednie. Trzeba odróżnić dojrzałe i kreatywne projekty, z których jesteś dumny od tych, które czasami "szpecą" wygląd portfolio. Niestety, taka wada pracy z Klientami ;)

Drugą sprawą jest to, że powinieneś być dumny ze swoich prac. Może zajść sytuacja, w której nie będzie zadowolony z wszystkich wykonanych projektów. Nie musi to być oczywiście z Twojego powodu, jednak pewien niesmak pozostaje. Co wtedy? Uzupełnij portfolio o nowe, świeże projekty stworzone przez siebie dla siebie aby być bardziej zadowolonych ze swojego portfolio - wiara w siebie to potężne narzędzie w codziennej pracy freelancera!


2. Jak to zrobić

Nie masz czasu? Pewnie, że masz, tylko sam sobie go ograniczasz. Przepracowanie nie jest najlepszą metodą życia. Może Cię to zaskoczyć, jednak wypalenie zawodowe jest faktem - nie dopuść do tego, szczególnie, że Twoja praca jest jedną z najbardziej kreatywnych. Poświęć dzień w tygodniu na pracę własną. Wykonaj jakiś projekt, pomyśl nad tym jak możesz zrobić swoje portfolio jeszcze lepszym. Udoskonal rzeczy, które uważasz za niedokończone i ostatecznie zrób to, na co masz ochotę.


Podsumowując

Praca dla Klientów jest bardzo ważna w życiu freelancerów. Dzięki niej się utrzymują a za razem rozwijają. Każde kolejne zlecenie to nowe wyzwanie. Mimo iż 10 zleceń na raz to też wyzwanie, to nie jest najlepszą formą pracy. Doprowadzenie do wypalenia zawodowego może mieć bardzo negatywne skutki nie tylko na Twojej pracy, lecz także na zdrowiu.

Poświęć każdego tygodnia co najmniej dzień dla siebie. Na rozwinięcie swoich umiejętności, stworzenie czegoś nowego czy też puszczenie wodzy fantazji. To nie tylko pomoże, lecz także naładuje Twoje wewnętrzne baterie abyś mógł wydajniej na co dzień pracować. Zachęcam Cię do eksperymentowania. Wpisujcie poniżej swoje propozycje i techniki na rozluźnienie od pracy!

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje innych wpisów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę.


Czytaj
Komputer dla grafika i programisty. Jaki wybrać?

Komputer dla grafika i programisty. Jaki wybrać?

Czytaj
Walidacja kodu. Dlaczego tak mało osób to robi?

Walidacja kodu. Dlaczego tak mało osób to robi?

Czytaj
Kurs HTML już tu jest!

Kurs HTML już tu jest!

Czytaj
Pytanie od czytelnika: jak wkroczyć na rynek?

Pytanie od czytelnika: jak wkroczyć na rynek?

Komentarze do tego wpisu


comments powered by Disqus