Witaj Gościu Zaloguj się lub zarejestruj się.
Zaloguj

Internet przestał działać, czyli praca Freelancera off-line

Internet przestał działać, czyli praca Freelancera off-line

Żyjemy w XXI wieku, gdzie dostęp do Internetu jest powszechny. Jest bardzo mało miejsc, w którym go nie ma. Dzieje się to za sprawą urządzeń mobilnych oraz rozwojowi Internetu mobilnego.

Niestety łącza czasami zawodzą - prace remontowe usługodawców, problemy techniczne i inne potrafią nas zaskoczyć w połowie dnia. Co zrobić, gdy łącze Internetowe przestanie działać? Oto kilka pomysłów na kreatywną i produktywną pracę na "trudne chwile".

Zapasowe łącze

Wiele profesjonalistów nie polega jedynie na jednym łączu. Zazwyczaj mają oni dwa rozwiązania niezależne od siebie, by dostęp do Internetu był nieprzerwany. Nie każdy może sobie na to pozwolić. Dodatkowo dochodzą sytuacje, w których musimy gdzieś wyjechać i nie mamy Internetu mobilnego lub występuje brak zasięgu. W tych "trudnych chwilach" powinniśmy nadal być produktywni. Są pewne prace, które możemy wykonać bez połączenia Internetowego. Oto one:


  1. Napisz coś. Czas bez Internetu to czas kreatywny. Prowadzisz blog? Piszesz artykuły do sieci? Napisz jakiś nowy wpis lub artykuł. To doskonały czas na to, by produktywnie spędzić czas. Dodatkowo, ta czynność nie wymaga w większości przypadków koneiczności posiadania podłączenia do Internetu. Natomiast jeżeli korzystasz z systemów typu Wordpress lub innych, to zawsze możesz zapisać swoją pracę w pliku a później skopiować ją w panelu administracyjnym.
  2. Stwórz coś. Masz do oddania Klientowi projekt graficzny jego witryny? Masz zająć się zaprojektowaniem wizytówek? A może zwyczajnie brakuje Ci prac do Portfolio? Włącz muzykę i oddaj się projektowaniu. Dzięki temu zrealizujesz produktywną a jednocześnie kreatywną pracę.
  3. Sprawdź swój budżet. Jeżeli na co dzień nie prowadzisz dokładnego budżetu to czas, by wszystko podsumować. Policz ile masz aktualnie pieniędzy, ile otrzymasz za aktualnie prowadzone projekty i sprawdź na co wydajesz najwięcej pieniędzy. Kontrolowanie wydatków jest bardzo istotną sprawą w życiu Freelancera. Wyszło dużo? Być może to czas, by sobie wynagrodzić ciężką pracę?
  4. Zrób porządek w komputerze. Jeżeli jesteś naprawdę zapracowanym Freelancerem to zapewne masz na komputerze z 7 folderów o nazwie "temp" w którym trzymasz wszystko to, co nazbierałeś w ciągu miesiąca na biurku. Czas przejrzeć te materiały, uporządkować je i odpowiednio posegregować. Trzymanie porządku pozwoli Ci szybciej pracować bez zakłóceń a w razie poszukiwania czegoś - szybko to znaleźć.
  5. Odpocznij sobie. Cały czas pracujesz? Być może to głos z nieba, że najwyższy czas na to, by odpocząć od codziennej monotonii. Przejdź się na spacer, obejrzyj film, relaksuj się przy klasycznej muzyce. To tylko kilka pomysłów - pomyśl nad tym jak możesz się rozluźnić.
  6. Zrób backup-danych. Wiem wiem, niektórzy mają dyski/chmury, które same wykonują kopie zapasowe. Nie wszyscy jednak lubią takie rozwiązania lub je znają. Jeżeli ich nie znasz - może czas zaznajomić się z oferowanymi rozwiązaniami? Jeżeli nie lubisz - wykonaj ręczną kopię zapasową - nigdy nie wiadomo kiedy Twój sprzęt Cię zawiedzie.
  7. Sprawdź swoją listę rzeczy do wykonania (to-do). Myślę, że każdy z nas, który prowadzi listy to-do czasem się zagalopował, przez co na liście znalazło się mnóstwo spraw do wykonania. Doba ma tylko 24h, więc to wszystko się przesuwa w czasie. Może czas najwyższy przejrzeć listę zadań i usunąć nieaktualne sprawy, dodać nowe i wykonać zaległe?
  8. Zadzwoń do Klientów. Nigdy nie znudzi mi się powtarzanie, że utrzymanie dobrych relacji z Klientami to podstawa. Wiele osób to pomija. Doskonałym pomysłem na takie chwile jest przedzwonienie do Klientów i porozmawianie. Czy ich biznes dobrze się sprawuje? Czy Klientom podoba się witryna? Czy możesz w czymś pomóc?
  9. Przejrzyj swoje cele. Każdego roku pod jego koniec lub na samym początku wykonujesz sobie założenia, które zamierzasz spełnić. Czy udało Ci się je wykonać? Zrobiłeś postępy w ich realizacji? Przejrzenie listy postanowień jest dobrym pomysłem na takie chwile - podczas codziennej pracy nie zawsze jest na to czas a to bardzo ważny aspekt.
  10. Uporządkuj miejsce pracy. Chyba przyznasz mi, że praca z stosem papierów wokół nie jest przyjemna, prawda? Nie zawsze na co dzień mamy czas na dokładniejsze sprzątanie. Z tego względu zbierają nam się stosy dokumentów i innych rzeczy, które zwykle powinny być poukładane. Włącz muzykę i posprzątaj wokół siebie.

Podsumowanie

Powyższe pomysły to tylko kilka z tych, które możesz wykonać w chwilach, gdy nie masz połączenia z Internetem. Spędzenie tego czasu powinno być produktywne i kreatywne. Czasami warto również odpocząć. Niezależnie od tego, co robisz - brak Internetu to nie koniec świata ;)

A Ty jak spędzasz czas w takich chwilach? Masz jakieś doświadczenie? Podziel się z nami w komentarzach.

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje innych wpisów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę.


Czytaj
Wizytówki, czyli jak zachwycić (potencjalnych) Klientów.

Wizytówki, czyli jak zachwycić (potencjalnych) Klientów.

Czytaj
5 propozycji, by być produktywnym w leniwe dni

5 propozycji, by być produktywnym w leniwe dni

Czytaj
Myślałem, że... Czy błędne podejście do rozmów z Klientami

Myślałem, że... Czy błędne podejście do rozmów z Klientami

Czytaj
Dyrektywa CSS !important. Pytania i odpowiedzi

Dyrektywa CSS !important. Pytania i odpowiedzi

Komentarze do tego wpisu


comments powered by Disqus