Witaj Gościu Zaloguj się lub zarejestruj się.
Zaloguj

Blokada wewnętrzna. Jak sobie z nią poradzić?

Blokada wewnętrzna. Jak sobie z nią poradzić?

Freelancerzy od czasu do czasu miewają coś na rodzaj blokady wewnętrznej. Powody są różne - od przemęczenia, przez frustrację w związku z pracą z Klientami, aż po problemy osobiste.

Jak sobie poradzić z taką blokadą? Czy istnieją skuteczne sposoby?

Przymus najgorszym wrogiem

Najgorszy w sytuacji blokady jest fakt, że nadal trzeba pracować. Freelancerzy w większości przypadków nie mogą sobie pozwolić na czekanie więcej niż tydzień lub dwa na powrót weny twórczej. Co zrobić w takim przypadku? Oto porady, które pozwolą Ci szybko stanąc na nogi i wrócić do pracy ;)


1. Odpocznij

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić w takim przypadku jest pozwolenie sobie na odpoczynek. Codzienny natłok spraw Cię wykańcza. Kontakty z Klientami nie są już tak udane i ostatnio nie jesteś zadowolony ze swoich projektów. Pogrążenie się w narzekaniach na samego siebie nie załatwi sprawy, dlatego powinieneś się odprężyć.

Zależnie od czasu i finansów, jakie posiadasz, możesz wybrać spacer i piknik z kimś bliskim, basen, kręgle, fitness, masaże, wycieczkę do innego miasta lub na drugi koniec Polski, do Egiptu, czy nawet jeszcze dalej. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od Twojej wyobraźni. Jeszcze jedna ważna uwaga - nie żałuj sobie - ciężko pracujesz, więc wydanie pieniędzy po to, aby się zrelaksować, nie powinno Cię przygnębiać. W końcu nie jesteś robotem, tylko człowiekiem!


2. Zrób coś kreatywnego

Na co dzień otacza Cię rutyna - Klienci przychodzą, chcą standardowych projektów, których robienie nie sprawia Ci frajdy. Smutna prawda jest taka, że tylko 1 na 25 Klientów chce czegoś niespotykanego. Ludzie wolą inwestować w sprawdzone rozwiązania. Co to oznacza? Powinieneś się przystosować? Absolutnie nie! Musisz pozwolić swojej kreatywności rozwinąć skrzydła. Wykonaj projekt, o którym od miesięcy myślałeś i wrzuć go do swojego portfolio - niech Klienci zobaczą, że nie jesteś szarym Freelancerem, który robi tylko standardowe projekty.

Głównym celem takiego działania jest wyżycie się i uwolnienie z siebie tego, co drzemie wewnątrz. Nie wolno dusić w sobie emocji , a stworzenie czegoś szalonego jest doskonałą formą odreagowania.


3. Zaszalej

Rodzice od małego uczyli Cię, że za wszystko, co robisz złego są kary, a za dobre uczynki nagrody. Taką samą strategię powinieneś przyjąć sam wobec siebie. Skończyłeś pracę nad projektem Klienta? Spraw sobie niespodziankę (o ile można nazwać to niespodzianką). Kup sobie tę marynarkę, o której od dawna myślałeś.

Pragę tutaj zaznaczyć, że nie namawiam Cię do wydania wszystkich otrzymanych w zapłacie pieniędzy. Możesz je również zbierać, o czym mowa w następnym punkcie.


4. Motywuj się

Motywacja to bardzo ważna rzecz. Życie samo w sobie nie ma sensu, to tylko przetrwanie przez kilka lat i śmierć. Nudne, prawda? Zmienia ono jednak barwę, kiedy nadamy mu jakiś sens - założenie rodziny itp. Oczywiście nie jest to sposób na motywowanie siebie jako freelancera. Czym więc możemy się motywować?

Kiedyś przeglądając inspiracje w internecie natknąłem się na bardzo ciekawy obrazek:

Ramka do zbierania pieniędzy

Jak widzisz, jest to ramka na zdjęcie, która przed fotografią ma pustą przestrzeń. U góry jest mały otwór na monety - podobnie jak w skarbonce. Pomysł jest taki - jako zdjęcie wstawiamy obraz/fotografię tego, co chcemy osiągnąć. Może to być dowolna rzecz - np. nowy komputer, wyjazd na narty, nowy dom, cokolwiek. Ważne jest jednak, aby dobrać rozmiar skarbonki i bilonu, który się do niej wrzuca. Nie trudno się domyśleć, że jak zbierasz na wymarzony dom, to musisz mieć naprawdę sporą ramkę ;)

Ważne w tym jest jeszcze to, że takich ramek nie znajdziesz na allegro. To jednak nie problem - pójdź do pierwszego sklepu budowlanego, kup małą piłkę do drewna, listwę, papier ścierny, bejcę i pędzel. Spróbuj swoich sił w czymś, co było dotychczas dla Ciebie obce. Takie zajęcie może okazać się naprawdę owocnie spędzonym czasem (oczywiście nie dla każdego).


Podsumowując

Wyjście z blokady nie jest łatwe. Są jednak sposoby na to, by jej zaradzić. Wyrwanie się z codziennej przytłaczającej monotonii jest potrzebne, nawet bardzo często. A Ty, jakie masz sposoby na to, by wychodzić z tego rodzaju problemów? Masz jakieś sprawdzone techniki? Zapraszam Cię do podzielenia się swoimi doświadczeniami i opinią ;)

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje innych wpisów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę.


Czytaj
Kurs HTML już tu jest!

Kurs HTML już tu jest!

Czytaj
CSS 4, czyli arkusze stylów przyszłości. [cz. 1] Pseudoelementy

CSS 4, czyli arkusze stylów przyszłości. [cz. 1] Pseudoelementy

Czytaj
@font-face - wszystko, co powinieneś wiedzieć i jeszcze więcej

@font-face - wszystko, co powinieneś wiedzieć i jeszcze więcej

Czytaj
Podsumowanie miesiąca - październik. Co nowego?

Podsumowanie miesiąca - październik. Co nowego?

Komentarze do tego wpisu


comments powered by Disqus