Witaj Gościu Zaloguj się lub zarejestruj się.
Zaloguj

5 nawyków freelancera, których możesz nauczyć się od dzieci

5 nawyków freelancera, których możesz nauczyć się od dzieci

Praca freelancera kojarzy się z odpowiedzialnością, dojrzałością i profesjonalizmem. Nie wszystko musi być jednak tak poukładane. Czasami inspiracje przychodzą same, z codziennego życia.

Dzieci posiadają pewne cechy, których nam dorosłym brak. Choć to zaskakujące, to często okazują się one bardzo pozytywne. Wróćmy do czasów dzieciństwa i sprawdźmy, które z tych cech możemy wykorzystać w codziennej pracy.

Praktyka czyni mistrza

To bardzo ważny aspekt. Dzieci uczą się metodą prób i błędów, bo w przeciwieństwie do nas nie mają tyle doświadczenia. Gdy raz spróbują np. wiązać buty, później muszą przez co najmniej 10 prób przypominać sobie, jak to się robi. Doskonalą przy tym swoje umiejętności. I o to właśnie chodzi - o doskonalenie umiejętności i sposobu pracy.

Szczególnie teraz, gdy technologia pędzi jak szalona, powinniśmy spróbować usprawnić naszą pracę. Jak? W przypadku freelancera może być to przetestowanie nowego systemu fakturowania Klientów, których jest mnóstwo, poszukanie rozwiązania/aplikacji, która pomoże w promocji społecznościowej. Innym pomysłem może być wykorzystanie mobilności w pracy. Ja osobiście dążę do tego, aby maksymalnie zautomatyzować pracę do wykonania. Szukam rozwiązań jak np. automatyczne publikowanie wpisów na blogu, ustawienie komputera tak, by segregował wszystkie pobrane rzeczy w odpowiednie katalogi, a później archiwizował starsze niż miesiąc itp. To bardzo ważne, bo dzięki takim zabiegom mam więcej czasu dla siebie, a najcięższą i najmniej przyjemną pracę wykonuje za mnie komputer.


Jesteś śpiący? Zrób sobie drzemkę

Dla dzieci nie jest ważna ani pora dnia, ani miejsce - jeżeli chce się spać, to się śpi. Nie możemy oczywiście co godzinę robić sobie drzemki, jednak jedna dziennie jest jak najbardziej uzasadniona. Wbrew pozorom, taka godzina lub półtorej odpoczynku może zdziałać cuda. Gdy jesteśmy przemęczeni, niewyspani lub po prostu nie chce nam się pracować, to robienie tego na siłę i tak nic nie da. Każdy z nas powinien naładować baterie od czasu do czasu.

Poza drzemkami ważny jest również dobry sen. Czy Twoja sypialnia jest koloru granatu/fioletu, a może krwistej czerwieni? Rożne kolory różnie na nas działają. Kolor czerwony pobudza, a nie usypia. Źle działa też oglądanie telewizji przed snem. Pamiętaj o tym!

Dla geeków lubiących technologię, polecam opaski typu Live Up firmy Jawbone, które wspomagają codzienny sen. Taka opaska łączy się z naszym telefonem komórkowym, śledzi nasz sen poprzez wykonywane ruchy i odnajduje najbardziej odpowiedni moment, by nas obudzić za pomocą wibracji. Wypróbuj, naprawdę warto.


Szukaj nowych znajomości

W tym dzieci są najlepsze. Widzą kogoś nowego na placu zabaw, podchodzą i mówią po prostu "Cześć". W przeciwieństwie do nas nie mają uprzedzeń i nie boją się zawierać nowych znajomości (poza drobnymi wyjątkami). Dlaczego więc nie brać z nich przykładu?

W czasach tysiąca portali społecznościowych, na których ludzie spędzają mnóstwo czasu, warto poszukać nowych znajomości. Po co? Aby pozwolić się poznać, promować swoją osobę. Przyjaciół nigdy za wiele, nie chodzi jednak o ich ilość. Pamiętaj, że im więcej osób wie, czym się zajmujesz, tym większe są Twoje szanse na otrzymanie następnego zlecenia. Z doświadczenia wiem, że pierwszym krokiem Klientów, gdy wpadają na pomysł stworzenia nowej strony internetowej, jest pytanie znajomych, czy znają osobę, która potrafi projektować strony. Poczta pantoflowa to najlepsza forma promocji!


Bądź ciekaw i zadawaj pytania

Bez odpowiedniej wiedzy nie ma co się zabierać za projektowanie stron ani programowanie. Co to jest? Jak to działa? Jak mogę to zmienić? Dlaczego? - to pytania najczęściej zadawane przez dzieci. W ten sposób poznają świat. Ta umiejętność bardzo przydaje się przy rozmowach z Klientami. Nie chodzi mi jednak o to, by zasypać ich pytaniami. Wszystkie projekty rodzą pytania. Na spotkaniu z Klientem musimy dowiedzieć się jak najwięcej - co mu się podoba, jakie są jego wymagania, jakie funkcjonalności są mu potrzebne, czy to on będzie obsługiwał Panel Klienta itd.

Często jednak freelancerzy mają w dalszym etapie problem przy projektowaniu. Dlaczego? Ponieważ Klient o czymś nie wspomniał, a oni nie pamiętali, aby o to zapytać. Dobrze jest przygotować się na rozmowę z Klientem. Ja osobiście przy pierwszej rozmowie, która zazwyczaj odbywa się przez telefon, pytam o specyfikację strony, tj. tematykę. Jeżeli wiem, że ma to być strona restauracji, to od razu wiem, jakie pytania powinienem zadać. Czy będą prezentowane ceny? Czy będzie cennik do pobrania? Czy zdjęcia potraw będą dostarczone, czy też je zakupimy? Czy ma być możliwość rezerwacji przez formularz? Przygotowuję sobie listę i zadaję te, których Klient nie omówi samodzielnie. Czasami nasi zleceniodawcy nie wiedzą o pewnych możliwościach stron internetowych lub myślą, że będą bardzo drogie. Warto przedstawić własną propozycję i inicjatywę, bo może się okazać, że Klientowi spodoba się pomysł, a dzięki temu zyskamy większy projekt i dodatkowy zarobek.


Podziękowania

Niewiele osób jest w stanie powstrzymać się z radości, gdy dziecko podchodzi z podziękowaniami. Czujemy się wtedy lepiej, a radość nas przepełnia. Z reguły lubimy, gdy ktoś nam za coś dziękuje. Dlaczego więc nie przełożyć tego na pracę codzienną?

Osobiście od jakiegoś czasu stosuję tę praktykę, która sprawdza się znakomicie. Jesteś zadowolony ze wspólnej współpracy - zadzwoń i powiedz o tym lub po prostu wyślij kartkę z podziękowaniami. Nie wysyłaj jednak wiadomości e-mail. Dlaczego? Choć niewiele osób tak robi, to e-mail nie wywołuje takiego wrażenia, jak telefon lub kartka. Warto mieć gdzieś w biurku plik kartek z napisem "Dziękuję za współpracę", które po każdym ukończonym projekcie będziemy mogli wysłać. Jeżeli nadal Cię to nie przekonuje, postaw się w sytuacji Klienta i pomyśl, jak byś zareagować w momencie, gdy dzwoni osoba, której zleciłeś wykonanie witryny i dziękuje za współpracę. Przyjemnie, prawda?


Podsumowując

Dzieci mogą wiele wnieść wiele pozytywnych zachowań do naszej pracy. Nie bójmy się poznawać nowych ludzi, dziękować za współpracę, ucinać sobie drzemki podczas pracy, zadawać pytania czy choćby doskonalić swoich umiejętności. Pozornie małe zmiany mogą przynieść bardzo duże korzyści, dlatego przypatrzmy się czasami dzieciom i spróbujmy dostrzec, czego jeszcze możemy się od nich nauczyć.

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje innych wpisów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę.


Czytaj
Kilka porad, by Twoje portfolio stało się jeszcze lepsze!

Kilka porad, by Twoje portfolio stało się jeszcze lepsze!

Czytaj
5 propozycji, by być produktywnym w leniwe dni

5 propozycji, by być produktywnym w leniwe dni

Czytaj
5 sposobów, by powiedzieć Klientowi, że jest w błędzie

5 sposobów, by powiedzieć Klientowi, że jest w błędzie

Czytaj
Dwa tła na stronie. Problem i rozwiązanie

Dwa tła na stronie. Problem i rozwiązanie

Komentarze do tego wpisu


comments powered by Disqus