Witaj Gościu Zaloguj się lub zarejestruj się.
Zaloguj

Rejestracja domen. Gdzie najtaniej?

Rejestracja domen. Gdzie najtaniej?

Każdy Freelancer, firma czy biuro projektowe musi korzystać z domen z końcówkami .pl, .com itp. Posiadanie strony firmowej na darmowych domenach jest nieprofesjonalne.

Gdzie najtaniej znajdziesz domeny do rejestracji? Czy wielkie firmy mają najlepsze oferty? Oto przedstawienie najciekawszych ofert na rynku rejestratorów domen internetowych.

Uwaga Uwaga Ten wpis nie jest reklamą. Fuertigo.pl nie ma nic wspólnego z polecaną firmą OVH ani innymi (poza home.pl, którego nie polecamy).

Rejestracja a przedłużenie

Rejestracja domen odbywa się na rok lub wielokrotność roku. Nie ma płatności miesięcznych, półrocznych itp. Bardzo wiele osób wchodzi na dowolną ofertę rejestratorów domen i jest pozytywnie zaskoczona. Domeny .pl między 0 a 20 zł, .com między 9,90 a 30 zł - bardzo tanio. Często nawet spotykają się z ofertami, w których można zarejestrować np. 3 albo 5 domen za darmo. Czy posiadanie takiej domeny jest naprawdę takie tanie?

Sprzedawcy wykorzystują to, że zdecydowana większość Klientów w ogóle się nie zastanawia nad tym, co będzie po roku. Ile kosztuje przedłużenie domen? W przypadku .pl to kwota nawet 123 zł brutto a przy .com nawet 62 zł brutto. Jak widzisz, nie są to bardzo niskie kwoty jak przy rejestracji. W dodatku, przedłużenie domen .com jest tańsze, niż przedłużenie domen .pl, czyli przeciwnie do cen w przypadku pierwszej rejestracji.

Warto również zwrócić uwagę na to, że w tym przypadku większy "sklep" nie oznacza niższych cen. Najwięksi gracze mają najwyższe ceny skutecznie manipulując Klientem - pierwszy rok za darmo, a później najwyższe ceny za przedłużenie.

Z wyżej wymienionych powodów poniżej przedstawiamy aktualne oferty operatorów pozwalających na rejestrację domen oraz ceny za przedłużenia. Obejrzenie tych dwóch cen pozwoli Ci podjąć lepszą decyzję, bo chyba lepiej zapłacić przy pierwszej rejestracji 10 zł zamiast 0, a po roku 61,50 zamiast 123?

Ceny detaliczne

Poniżej przedstawiam ceny operatorów, którzy występują w pierwszej 20 przy wyszukiwaniu frazy "rejestracja domen" w Google. Doskonale zdaje sobie sprawę, że jest ich dużo więcej i ceny mogą być jeszcze niższe, jednak szukanie firmy "kogucik", która nie potrafi się dobrze wypozycjonować nie jest dobrym pomysłem, ponieważ jej istnienie może wydawać się nieco chwiejne. Podane ceny są cenami netto i należy do nich doliczyć 23% podatku VAT.

Rejestrator Rejestracja .pl Przedłużenie .pl Rejestracja .com Przedłużenie .com
az.pl 0,00 zł 99,00 zł 0,00 zł 75,00 zł
rejestracjadomen.pl 1,00 zł 90,00 zł 39,00 zł 49,00 zł
home.pl 0,00 zł 99,00 zł 29,00 zł 59,00 zł
http://advancednet.pl 2,00 zł 74,39 zł 34,96 zł 37,40 zł
superhost.pl 8,90 zł 89,00 zł 19,90 zł 49,00 zł
ovh.pl 9,89 zł 40,64 zł 23,99 zł 27,99 zł
1and1.pl 0,00 zł 79,90 zł 49,90 zł 49,90 zł
kei.pl 9,90 zł 100,00 zł 39,00 zł 49,00 zł
xip.pl 8,00 zł 65,00 zł 24,00 zł 40,00 zł
domenyinternetowe.com 13,53 zł 100,00 zł 28,00 zł 70,00 zł
rejestracja-domen24h.pl 12,00 zł 98,00 zł 38,00 zł 48,00 zł
ibe.pl 0,05 zł 100,00 zł 0,05 zł 50,00 zł
domenyonline.pl 11,00 zł 65,00 zł 9,00 zł 50,00 zł
domeny.pl 0,00 zł ? 29,95 zł ?

Czy właśnie tego oczekiwałeś? Patrząc na tą tabelkę nasuwa mi się kilka prostych wniosków:

  1. Jeżeli chcesz zarejestrować domenę na rok i wiesz, że nie będziesz chciał jej przedłużać na kolejny - warto skorzystać z oferty az.pl, home.pl, 1and1.pl, ibe.pl lub domeny.pl. Dzięki temu nic nie zapłacimy (lub 5 groszy) i będziemy mieli przez cały rok domenę. Niestety przypadek, w którym nie zależy nam na przedłużeniu jest bardzo rzadki.
  2. Jeżeli ruszasz stronę, która będzie przedłużana na następne lata i już teraz o tym wiesz, to jedyną logiczną opcją jest ovh.pl zarówno przy domenach funkcjonalnych (.com) jak i .pl

Bezpieczeństwo

Często bardziej popularnych rejestratorów kojarzymy z bezpieczeństwem - taka firma nie zostanie zamknięta z dnia na dzień, prawda? Prawda. Należy jednak zaznaczyć, że wszyscy operatorzy z powyższej listy są bezczpieczni. Nie musisz się martwić o to, że z dnia na dzień znikną, a Twoja domena zacznie należeć do "nikogo". Nie każdy Kowalski może zająć się rejestracją domen komercyjnie - aby zostać partnerem NASK trzeba spełnić pewne wymagania. Z tego powodu nie powinieneś się obawiać o rejestrację swojej domeny i któregokolwiek z powyższych.


Czy to jest zwykła reklama?

Nie. Nie mamy kompletnie nic wspólnego z firmą OVH.pl. Aktualnie nasze wszystkie domeny (fuertigo.pl i inne) są utrzymywane przez home.pl, który jak widzimy z powyższej tabletki, kusi Klientów darmowymi domenami jednak po roku sytuacja już nie jest taka ciekawa. Z tego względu podjęliśmy decyzję, że wszystkie nasze domeny zostaną przeniesione, aby nie opłacać wysokich kosztów związanych z utrzymaniem domeny.


Fakt: promocje są złe. Dlaczego?

Może się wydawać, że zwariowałem. Dlaczego miałbyś nie oszczędzać przy zakupie domeny, gdy operator pozwala na rejestrację domeny za 0 zł zamiast 20? Odpowiedź jest bardzo prosta - koszta. Większość (o ile nie wszyscy) z powyższych firm, które oferują domeny do kupienia w promocji lub bez (czy to nie dziwne, że dają wybór?) ma pewien haczyk w regulaminie. Chodzi o transfer. Załóżmy, że zarejestrowałeś domenę w firmie XXX za darmo. Wszedłeś na ten wpis, podobnie jak my zrobiłeś wielkie oczy patrząc na to, ile przepłacasz (lub przepłacisz) za kolejny rok utrzymania domeny i stwierdzasz, że się przenosisz do innej firmy. Kontaktujesz się z dotychczasowym usługodawcą i miła Pani na infolinii informuje Cię, że aby wykonać przeniesienie musisz... przedłużyć jej ważność o kolejny rok w tej firmie. Tak jest w regulaminach tych promocji. Można uznać to za pewną karę za brak czytania regulaminu.


Podsumowując

Niestety zdecydowana większość z nas rejestruje domeny u najbardziej popularnych rejestratorów. Zazwyczaj kojarzymy ich z większym bezpieczeństwem i lepszymi cenami - skoro Tesco ma taniej niż osiedlowy spożywczy, to z rejestratorami jest tak samo, prawda? Okazuje się, że nie. Dodatkowo najwięksi operatorzy doskonale wiedzą, dlaczego Klienci do nich trafiają i kuszą ich domenami za darmo bez jakichkolwiek informacji, ile po roku będzie kosztowało przedłużenie naszej domeny. Choć różnice mogą się wydawać małe (ok. 80 zł brutto miedzy operatorami za przedłużenie), to patrząc na tę kwotę na przestrzeni lat, robi się pokaźna suma. Przepłacamy tylko i wyłącznie za niewiedzę i lenistwo.

Mam nadzieję, że ten wpis uświadomił Ci, co trzeba wiedzieć odnośnie rejestracji domen i ich operatorów. Masz jakieś złe/dobre doświadczenia z którymkolwiek z powyższych operatorów? Podziel się z nami swoją opinią.

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje innych wpisów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę.


Czytaj
Szał wersji Firefox oraz Chrome. Geneza i prognoza na przyszłość

Szał wersji Firefox oraz Chrome. Geneza i prognoza na przyszłość

Czytaj
Walidacja kodu. Dlaczego tak mało osób to robi?

Walidacja kodu. Dlaczego tak mało osób to robi?

Czytaj
Trudni Klienci - najczęstsze wymagania i proponowane odpowiedzi

Trudni Klienci - najczęstsze wymagania i proponowane odpowiedzi

Czytaj
Szewc bez butów chodzi... A Ty?

Szewc bez butów chodzi... A Ty?

Komentarze do tego wpisu


comments powered by Disqus