Witaj Gościu Zaloguj się lub zarejestruj się.
Zaloguj

Aplikacje do tworzenia stron internetowych. Recenzja 10

Aplikacje do tworzenia stron internetowych. Recenzja 10

Wiele osób, szczególnie początkujących zastanawia się, jaką aplikację wybrać, by rozpocząć swoją przygodę z językiem HTML oraz CSS. Podobnie, wielu zaawansowanych webdeveloperów szuka aplikacji, która przyśpieszy ich codzienną pracę.

Oczywiste jest jedno - notatnik systemu Windows nie jest odpowiednim narzędziem. Które jednak jest? To zależy od osobistych preferencji. Przedstawiam 10 aplikacji do pisania stron internetowych, które moim zdaniem są stworzone do webdevelopingu z prawdziwego zdarzenia.

Wiele osób, szczególnie początkujących zastanawia się nad tym, jaką aplikację wybrać, by rozpocząć swoją przygodę z językiem HTML oraz CSS. Podobnie, wielu zaawansowanych webdeveloperów szuka aplikacji, która przyśpieszy ich codzienną pracę.

Oczywiste jest jedno - notatnik systemu Windows nie jest odpowiednim narzędziem. Które jednak jest? Wszystko zależy od osobistych preferencji. Przedstawiam 10 aplikacji do pisania stron internetowych, które wykazały się największą popularnością w roku 2012.

Na rynku mamy aplikacje o bardzo różnej charakterystyce. Znajdziemy wśród nich programy, które mają na celu jedynie pisanie stron internetowych i to w podstawowych językach, przez takie, które obsługują składnię ponad 30 języków programowania, aż po wielkie kombajny, które robią dosłownie wszystko. Postaram się, by moja ocena była Ci pomocna, jednak zalecam pobranie co najmniej 2 lub 3 programów, które wydają Ci się być najlepsze i sprawdzenie każdego z nich. Nie tylko interfejs jest ważny - auto uzupełnianie składni, gotowe do zaimplementowania elementy są bardzo pomocne przy kodowaniu nowej witryny, dlatego warto wszystko sprawdzić samemu.

Sporządziłem listę 10 najpopularniejszych aplikacji. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie ;)


Adobe Dreamweaver

Aplikacja od Adobe - firmy słynącej z wysokiej jakości specjalistycznego i profesjonalnego oprogramowania, jak Photoshop, Premiere Pro, Lightroom itd. Jak to się ma do Dreamweavera? Program posiada wiele funkcji, może nawet zbyt wiele. Osoba, która rozpoczyna swoją przygodę z pisaniem stron, po jego otwarciu może się nieco przerazić - wszędzie przyciski, narzędzia i opcje. Adobe Dreamweaver jest świetnym środowiskiem do pracy raczej dla profesjonalisty, który potrafi go obsłużyć i w pełni wykorzystać wszystkie fantastyczne funkcje, które oferuje program. Warto się jednak trzymać z daleka od jego edytora WYSIWYG. Z moich doświadczeń wynika, że tworzy on chaotyczny i niezoptymalizowany kod. Choć Adobe Dreamweaver do najtańszych nie należy, to uważam, że jest wart swojej ceny. Dodatkowym atutem jest możliwość jego instalacji zarówno w środowisku Windows, jak i Mac.

Strona producenta: Adobe Dreamweaver
Cena: 387,45 EURO za licencję lub 24,59 EURO miesięcznie.
Obsługiwane platformy: Windows, Mac


Kododo Edit, Komodo IDE

Aplikacja promowana jako program do programowania w językach PHP, Ruby, JavaScript oraz WebDev. Mimo tego sprawdza się również przy pisaniu stron w języku HTML oraz CSS. Jest to jeden z najprzyjemniejszych programów istniejących aktualnie na rynku. Posiada obsługę zakładek (możliwość posiadania wielu dokumentów otwartych jednocześnie), dodatkowo jego interfejs jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Posiada on też bardziej rozbudowaną wersję, która umożliwia debugowanie, obsługę baz danych, jak MySQL oraz wiele innych funkcji, które zaawansowani użytkownicy napewno docenią.

Strona producenta: Komodo Edit
Cena: Darmowa (Kmodo Edit) lub 335 EURO za licencję (Komodo IDE)
Obsługiwane platformy: Windows, Mac, Linux


BlueFish

Tę aplikację wiele osób ceni za jej prostotę, a jednocześnie zaawansowane możliwości. W przeciwieństwie do Adobe Dreamweaver, jej interfejs jest czysty, a edytowanie i pisanie stron jest w niej bardzo proste. Jedyną wadą, jaką tutaj mogę wymienić jest to, że aplikacja ta jest napisana w Javie, przez co nie w pełni zintegrowana z systemem operacyjnym. Wada ta może stać się również zaletą, ponieważ aplikacja działa pod Windowsem, Linuxem oraz Macintoshem.

Strona producenta: BlueFish
Cena: Darmowa
Obsługiwane platformy: Windows, Mac, Linux


Sublime Text

Mała aplikacja o niesamowitych możliwościach. Choć ma najbardziej ubogi interfejs ze wszystkich dotychczas wymienionych, to cechuje ją największa funkcjonalność. Posiada możliwość dodawania pluginów pisanych przez użytkowników. Dzięki temu możliwe w niej jest automatyczne importowanie skryptów (JQuery itp.), wielokrotny kursor (występuje w kilku miejscach wpisując tę samą zawartość) i wiele więcej. Co można za jej pomocą zrobić przedstawię w osobnym wpisie. Aplikacja posiada jednak istotną wadę - jest dostępna tylko i wyłącznie na platformie Macintosh.

Strona producenta: Sublime Text
Cena: 59 $ za licencję
Obsługiwane platformy: Mac


CoffeCup HTL Editor

Jeden z edytorów, który szczerze mogę polecić wszystkim początkującym pracującym w systemie Windows. Posiada sporo zaawansowanych funkcji, jednak moim zdaniem pełni rolę edytora dla wszystkich. Jego wygląd można dostosować do swoich potrzeb. Jedyną wadą jest to, że jest on płatny. 69 $ za licencję to sporo. Proponuje każdemu przetestować wersję próbną i zadecydować, czy jest to edytor dla niego.

Strona producenta: CoffeCup HTL Editor
Cena: 69 $ za licencję
Obsługiwane platformy: Windows


Pajączek

Bardzo znana i popularna produkcja. Program jest rozwijany przez polską firmę. Polecany przez wiele czasopism, szczególnie do tworzenia pierwszych stron. Ja osobiście nie poleciłbym go nikomu początkującemu. Moją pierwszą myślą po otwarciu pliku było: WOW! Niestety nie z zachwytu, lecz z powodu mnogości funkcji, jakie posiada. Interfejs jest przeładowany różnymi, często zbędnymi elementami. Każdego, kto po raz pierwszy go otwiera wprawia w osłupienie, bo nie wiadomo od czego zacząć. Łatwo się zagubić. Nie wierzysz? Sprawdź sam. Na stronie producenta można znaleźć 30-dniową wersję próbną.

Strona producenta: http://Pajączek
Cena: 95 zł (licencja standard) oraz 95 zł (licencja professional)
Obsługiwane platformy: Windows


Quanta Plus

Bardzo mała i prosta aplikacja. Zużywa bardzo mało zasobów, mimo to posiada niezbędne funkcję do codziennej pracy jak np. auto uzupełnianie tagów. Obsługuje język HTML, CSS oraz SQL, posiada nawet możliwość dostępu do plików za pomocą FTP. Jest aplikacją przeznaczoną na systemy Linux i na pewno zadowoli osoby, które lubią proste, wydajne programy.

Cena: Darmowa
Obsługiwane platformy: Linux


Aptana Studio

Bardzo popularna aplikacja do pisania stron. Producent reklamuje ją jako najbardziej wydajne środowisko przeznaczone do tego typu zadań. Nie bez powodu - aplikacja jest w ciągłym rozwoju, a jej funkcjonalności można by wymieniać bardzo długo. Posiada obsługę HTML 5, CSS 3, integrację z systemem GIT, terminal do obsługi zapytań SQL, czy połączenia z serwerem i wiele innych. Gorąco polecam zarówno początkującym, jak i tym bardziej zaawansowanym webdeveloperom - aplikacja godna uwagi, która przypadła do gustu wielu osobom.

Strona producenta: Aptana Studio
Cena: Darmowa
Obsługiwane platformy: Linux, Windows, Mac


Espresso

Aplikacja, której używam podczas każdego kursu. Cenię ją za prostotę i funkcjonalność. Posiada wbudowanego klienta FTP, najważniejsze funkcje edytorów stron i co ważne - jest również bardzo estetyczna. W porównaniu do porzednich jest najbardziej przyjazną do rozpoczęcia nauki języka HTML a dodatkowe pluginy i obsługa bardzo wielu języków programowania powodują, że jej możliwośći są praktycznie nieograniczone. Choć można by było w niej kilka rzeczy poprawić, to zdecydowanie jest aplikacją godną polecenia. Niestety, dostępna jest tylko i wyłącznie na platformę Macintosh.

Strona producenta: Espresso
Cena: 79 $ za licencję
Obsługiwane platformy: Mac


Coda

Ostatnią omawianą przeze mnie aplikacją jest Coda. Podobnie jak Espresso, jest przeznaczona na systemy Macintosh. Można by o niej powiedzieć, że jest rozwinięciem Espresso. Posiada wszystkie funkcję konkurenta plus dodatkowo obsługę GIT, bardziej rozbudowanego klienta FTP itp. Jako jedyna z tej listy, posiada dodatkowo aplikację na platformie iOS do pisania stron oraz synchronizację pomiędzy nimi, aby można było pisać strony również podczas podróży.

Strona producenta: Coda
Cena: 75 $ za licencję
Obsługiwane platformy: Mac


Podsumowując

To już wszystkie aplikacje, które osobiście mogę polecić. Nie są to jednak wszystkie, które są dostępne. Dlatego zachęcam Cię do testowania i wybrania tej, która najbardziej odpowiada Twoim wymaganiom. Korzystasz z innej? Spodobała Ci się którakolwiek? Podziel się z nami w komentarzach swoją opinią.

Inne wpisy, które mogą Cię zainteresować

Poniżej przedstawiamy Ci propozycje innych wpisów, które mogą Cię zainteresować. Sprawdź, czytaj i poszerzaj swoją wiedzę.


Czytaj
Pytanie od czytelnika:

Pytanie od czytelnika: "Czy powinienem pracować za darmo?"

Czytaj
Odkrywamy tajemnice CSS - Operator + (plus) w stylach

Odkrywamy tajemnice CSS - Operator + (plus) w stylach

Czytaj
Kurs HTML 5 już tutaj jest!

Kurs HTML 5 już tutaj jest!

Czytaj
Firmy pozycjonujące. Co powinieneś o nich wiedzieć.

Firmy pozycjonujące. Co powinieneś o nich wiedzieć.

Komentarze do tego wpisu


comments powered by Disqus